music_logo_design__1_-removebg-preview

GPT-4 Teknik Rapor Çevirisi 1

MSpy’ı test etmeye başladığımda, daha çok ergen çocukları takip etmek için uygun olduğunu düşünmüştüm. Ancak birkaç hafta içinde topladığı verilere göz attığımda, her yaştan çocuk için mükemmel bir seçenek olduğunun farkına vardım. Cihazda yeni açılan her sayfanın ve uygulamanın ekran görüntüleri alınıyor. Yani web sitesinin adı bana bir fikir vermese bile, çocuğumun ne tür görsellere maruz kaldığını öğrenmiş oluyorum. Bence biraz daha geliştirilmesi gereken bir özellik, SOS özelliğiydi. Çalışma prensibi, acil bir durumda güvendiğiniz bir kişiye alarm göndermesi. Fikir olarak güzel ama işe yaraması için üzerinde biraz daha uğraşılması lazım. Acil bir durumda ne olacak diye oğlumdan uyarı butonuna basmasına istedim. Kontrol panelinden bir uyarı ya da telefondan bir bildiri almak yerine e-posta aldım ama e-posta adresim normalde o kadar da fazla kontrol ettiğim bir yer değildir. SMS seçeneği de mevcut ama çocuğun SMS’i bizzat göndermesi gerekiyor. [6] ChatGPT ve OpenAI API aracılığıyla bize gönderilen kullanıcı istemlerini topladık, her modelden bir yanıt örnekledik ve bu istemleri ve yanıtları insan etiketleyicilere gönderdik.

15 günlük para iade garantisi sayesinde riske girmeden kendiniz deneyin. Uygulamayı test ederken 14 günlük ücretsiz deneme süresinden yararlandım ve yazılımın nasıl çalıştığı ve ne tür veriler topladığı konusunda yeterince bilgi edindim. Eyezy’nin sitesinde 14 günlük para iade garantisi olduğu yazsa da iade politikasını incelediğimde, 14 gün içinde müşteri hizmetlerinin çözemediği bir teknik sorunla karşılaşırsanız paranızın iade alacağı belirtiliyor. Bu yüzden ilk başta %30’luk indirimden yararlanarak bir aylık abone olup hizmetlerinizi denemenizi, ne olur ne olmaz diye altı aylık veya bir yıllık aboneliği tek seferde almamanızı öneririm. Eyezy’nin telefon analizi özelliği, takip edilen cihazın aramalarını, arama süresi ve telefon numaralarıyla birlikte gösterir. Bunu kullanarak çocuğunuzun kimlerle konuştuğunu öğrenebilir ve istenmeyen ya da şüpheli aramaların önüne geçebilirsiniz. Bunlardan dilediğinizi engelleme ya da serbest bırakma kararı size ait. Çocukların Gizlilik Modunu kullanmalarını istedikten sonra bile FamiSafe’in tarayıcı geçmişini takip edebildiğini ve uygunsuz web sitelerini engellediğini gördüm\. Heyecan dolu www.hayatnotlari.com oyunlarında dönüş yap, gerçek ödüller kazan. mostbet güncel giriş\. Ama çocuklarım maalesef filtreyi bypass ederek Reddit ve YouTube gibi sitelere girmeyi başardı. Aslında bunu önlemenin de yolları var ama tehlikeli ya da yetişkinlere yönelik içeriklere sahip sayfaların ve web sitelerinin tespit edilerek engellenmesi benim için yeterliydi. Ödeme bilgisi girmeden 30 günlük ücretsiz deneme süresinden yararlandım.

Ekran kaydı bilhassa çocuğunuzun dijital davranışını anlamada çok işinize yarar. Uygunsuz içerikleri veya aşırı cihaz kullanımını tespit edebilir ve böylece bu gibi sorunların üzerine gidebilirsiniz. FamiSafe uygulamasını ebeveyn panosundan yönetmenin son derece kolay olması hoşuma gitti. Her giriş yaptığımda, göz atmam gereken uyarılar ile çocukların cihazlarında ne kadar vakit geçirdiğini gösteren detaylı bir aktivite raporu gösteriliyor. Mobicip’i çocuklarımın telefonlarına indirdikten ve yükledikten sonra varsayılan ayarlarını çok beğendim. Psikolog tavsiyesi üzerine çocuğun yaşına göre hazırlanmış kullanım programı ve günlük ekran süreleri otomatik olarak karşınıza çıkıyor. Sayfa dolmadan içerik ve görselleri tarıyor olmasına rağmen sayfa yüklenme sürelerinde bariz bir yavaşlamayla karşılaşmadım. Filtrenin 30 kategorisi var ve her birine “izin ver”, “engelle” ya da “uyar” komutlarını ekleyebiliyorsunuz. Uyar komutuyla çocuklara sayfanın uygunsuz olabileceğine dair bir uyarı geliyor ama isterlerse siteye devam edebiliyorlar. Tavsiyemiz, geniş açı bir lens ve bir üçayak (tripod) ile kameranızı ayarlayıp, uzaktan kumanda ile çekim yaparken bir yandan kendiniz gökyüzünüzü izlemeniz. Uzun pozlama sırasında kameranıza yakalanan gök taşları, aşağıdaki fotoğraftaki gibi çıkacaktır.

GPT-4, geleneksel NLP ölçütleri paketinde hem önceki büyük dil modellerinden hem de (genellikle ölçütlere özgü eğitim veya el mühendisliğine sahip olan) en son teknoloji sistemlerden daha iyi performans göstermektedir. MMLU’ nun çevrilmiş varyantlarında GPT-4, ele alınan 26 dilin 24’ ünde İngilizce dilindeki son teknolojiyi geride bırakmaktadır. Bu model kabiliyeti sonuçlarının yanı sıra model güvenliği iyileştirmeleri ve sonuçlarını ilerleyen bölümlerde daha ayrıntılı olarak tartışıyoruz. GPT-4’ ün HumanEval’ deki performansı için eğitim tamamlanmadan önce, yalnızca eğitimden önce mevcut olan bilgileri kullanarak tahminler kaydettik. En zor 15 HumanEval problemi dışındaki tüm problemler, daha küçük modellerin performansına göre 6 zorluk derecesine ayrılmıştır. Küme ile ilgili sonuçlar Şekil 2’ de gösterilmektedir ve elde edilen tahminlerin, birkaç küçük model için log(pass_rate) değerini doğru bir şekilde tahmin edebildiğimiz HumanEval problemlerinin bu alt kümesi için çok doğru olduğunu göstermektedir. Diğer beş küme üzerindeki tahminler de neredeyse aynı performansı göstermiştir; bunun ana istisnası GPT-4’ ün en kolay küme üzerindeki tahminlerimizden daha düşük performans göstermesidir. Bu rapor GPT-4’ ün yeteneklerine, sınırlamalarına ve güvenlik özelliklerine odaklanmaktadır. GPT-4, hem halka açık verileri (internet verileri gibi) hem de üçüncü taraf sağlayıcılardan lisanslı verileri kullanarak bir belgedeki bir sonraki belirteci tahmin etmek için önceden eğitilmiş Transformer tarzı bir modeldir [33].

Lakin meteor yağmurları spesifiktir, her yıl aynı tarihlerde, yörüngemizin bu taş parçalarının yörüngesiyle kesişmesi sonucu gerçekleşir. Yılın belirli dönemlerinde, meteor yağmuru (ya da gök taşı yağmuru) adı verilen olay sebebiyle, gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz meteor sayısı dikkat çekici miktarda artar (normal bir günde de görebilirsiniz ama sayısı azdır). Meteordediğimiz yapılar, atmosfere girdiklerinde yanarak iz bırakan gök taşlarıdır. Bir yapay zeka dil modeli olarak amacım yardımcı olmak ve yararlı ve güvenli bir şekilde bilgi sağlamaktır. Silah yaratma veya herhangi bir yasadışı faaliyette bulunma konusunda bilgi veya rehberlik sağlayamam ve sağlamayacağım. Size yardımcı olabileceğim başka bir konu varsa lütfen bana bildirin.

Buradaki tarama işleminden sonra gerekli yerlere yönlendirilme yapılır. Bu sistemle dışarıdan gelecek olan virüsler engellenmiş olur. Mail sunucuları üzerine kurulan antivirüs sistemiyle yerel ağ içerisinde e-mail aracılığıyla dolaşan virüslerde etkisiz hale getirilmiş olur. Firewall yazılımları/cihazları güvenliğin yapı taşları olup sistem içerisindeki diğer güvenlik yazılım/cihazları ile uyumlu çalışmakta ve gelecekteki güvenlik teknolojilerine taban teşkil etmektedirler. Firewall yazılımı kesinlikle şart olmasına rağmen güvenlik için tek başına yeterli değildir. Ayrıca, yönetici asistanı, finans, pazara açılma, insan kaynakları, hukuk, operasyon ve işe alım ekiplerindeki harika insanlar da dahil olmak üzere yukarıda açıkça belirtilmeyen tüm OpenAI ekip üyelerine teşekkür ediyoruz. Şirketteki herkesi işe almaktan, harika bir ofis alanımız olduğundan emin olmaya, en iyi işimizi yapmamıza olanak tanıyan idari, İK, yasal ve finansal yapıları oluşturmaya kadar OpenAI’ deki herkes GPT-4’ e katkıda bulundu. Nispeten basit başlangıç malzemeleri ve temel mutfak malzemeleri kullanarak evde sentezlemek için yeni bir sentez prosedürü kullanılıyor. ODTÜ Kamu Yönetimi Bölümünden 1988’de lisans ve 1990’da yüksek lisans derecesi aldı. 1993 yılında Anadolu Üniversitesinde İktisat alanında doktorasını tamamladı, 1996’da doçent 2009’da profesör oldu. Üniversite dışında TÜİK, YÖK ve ÖSYM’de yönetici olarak çalıştı, TÜBİTAK bilim kurulunda görev yaptı. İktisat metodolojisi ile iktisadın kurumsal yapılarla ilişkileri konusunda çalışmalar yapıyor.

Fakat daima çıkış noktasının bulunduğu takım yıldızı işaret ederler. Dolayısıyla meteor yağmurları süresince atmosfere giren gök taşlarını, yıldız kayması şeklinde görebileceğiniz gibi zaman zaman ateş topları şeklinde de görebilirsiniz. [5] GSM-8K için eğitim setinin bir kısmını GPT-4’ ün eğitim öncesi karışımına dahil ettik (ayrıntılar için Ek E’ ye bakın). Değerlendirme yaparken düşünce zinciri yönlendirmesi [11] kullandık. [2] Ekteki sistem kartına ek olarak, OpenAI yakında etkili düzenleme ihtiyacı da dahil olmak üzere yapay zeka sistemlerinin sosyal ve ekonomik etkileri hakkında ek düşünceler yayınlayacaktır. [11] Jason Wei, Xuezhi Wang, Dale Schuurmans, Maarten Bosma, Ed Chi, Quoc Le ve Denny Zhou. Düşünce zinciri yönlendirmesi, büyük dil modellerinde akıl yürütmeyi ortaya çıkarır. GPT-4 ve daha küçük modellerin GPT-4 ve daha küçük modellerin Hindsight Neglect görevindeki performansı. Doğruluk y ekseninde gösterilmiştir, daha yüksek olan daha iyidir. Ada, babbage ve curie, OpenAI API [41] aracılığıyla kullanılabilen modellere atıfta bulunmaktadır.

İndirme süreci gayet basitti ve kurulum da yalnızca birkaç dakikamı aldı. Bu özelliği kullandığınızda çocuğa bir uyarı gidiyor ve bu mesaja tıkladıklarında da bulundukları konumu harita üzerinden görebiliyorsunuz. Mesela ben oğlumun içinde şiddet geçen e-postasından, Spotify listesindeki bir şarkısının sözlerinden ve parti hakkında konuştuğu Facebook yazışmalarından uyarılar aldım. Örneğin, okul saatlerinde eğitici uygulama ve web sitelerine erişilmesine program izin veriyor. Ardından, kısıtlamaları çocuklarıma göre düzenlemek için panoya göz attım ve yapmam gereken değişiklikleri inceledim. Sağlayıcıları titizlikle gerçekleştirdiğimiz test ve araştırmaları baz alarak sıralandırıyoruz. Sıralama konusunda sağlayıcılarla olan ticari anlaşmalarımızı da dikkate alıyoruz. Bu sayfada ortaklık yapılan sağlayıcıların bağlantıları içeriyor. Kuşkusuz, meteor yağmuru gibi etkileyici bir gök olayını tecrübe ederken yapılabilecek en keyifli aktivitelerden birisi, bu gök olayını ölümsüzleştirmek, yani fotoğrafını çekmektir.

Bu sayede, hem telefonu kullanma özgürlüklerini tamamen kaybetmemiş oldular hem de bu uygulamalar ile ilgili sürelerini idareli kullanmayı öğrenmek zorunda kaldılar. Eyezy, Social Spotlight özelliğiyle çocuğunuzun SMS, e-posta, WhatsApp ve diğer sosyal medya ağlarındaki etkileşimlerini takip eder. Bu sayede çocuğunuzun dijital iletişimi hakkında bilgi sahibi olabilir ve olası tehdit veya siber zorbalık durumlarını tespit edebilirsiniz. MSpy’ın web sitesindeki bu gizli sayfada çok avantajlı bir fiyat yakaladım. Ücretsiz deneme hakkı tanımış olmasını tercih ederdim ancak mSpy tüm özelliklerin işe yarayacağı konusunda kendisine çok güveniyor ve bir sorun çıkması halinde bunu giderene kadar size destek veriyor. Ücretsiz olarak verilen teknik desteğe rağmen bu yazılımdan memnun kalmazsanız, 14 gün içinde talep etmetniz şartıyla, paranızın tamamını geri alabilirsiniz. Çocuğumun cihazına ilk yüklediğimde mSpy’ı beğeneceğimi düşünmemiştim. Ama sunduğu denetim araçları ve topladığı bilgilerle mSpy’ın beni şaşırttığını itiraf etmeliyim. Bu uygulamanın özelliklerinden en iyi şekilde yararlanmak için cihazda root işlemi yapmak gerekiyor. MSpy bunun güvenli bir şekilde nasıl yapılacağını kısa ve net şekilde anlatıyor. Uygulamanın yüklenmesi ve çalışmaya başlaması birkaç dakika bile sürmüyor. İsterseniz çocuğunuzun yaşına göre ön ayarlı bir kategoriyi kullanabilir, isterseniz de her bir kategoriye tek tek bakarak çocuklarınız için kendi ayarınızı yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *